Turniej ćwierćfinałowy Mistrzostw Polski U-14 w Toruniu pozwolił młodej drużynie UKS Kadet zdobyć ogromny bagaż doświadczeń. Zanim opiszemy dokładnie zmagania turniejowe, parę słów o młodych niedźwiedziach. Nasza drużyna młodzików starszych po bardzo dobrym sezonie wywalczyła czwarte miejsce w lidze małopolskiej i prawo udziału w turnieju ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski.

Na początku sezonu nikt nie stawiał naszego teamu w gronie faworytów. Pierwszy mecz w sezonie i wysoka porażka z Wisłą Kraków 123:18 doskonale obrazuje miejsce, z jakiego zaczynaliśmy. Ciężka praca na treningach, pot i łzy z trenerem od przygotowania motorycznego zaczęły czynić cuda. Zawodnicy dosłownie z dnia na dzień zaczęli robić postępy i (co najważniejsze) wygrywać mecze. Wysoka wygrana z Koroną Kraków, pogrom w meczu derbowym z Niwą, wygrana z drużyną Radwan Sport Kraków uskrzydliły młodych adeptów koszykówki. Następnie przyszedł sprawdzian z mocnym Regisem Wieliczka, który uświadomił nam ile jeszcze pracy przed nami. Wynik 86-32 mówi sam za siebie. Żmudne oglądanie nagrań wideo z meczów i stopniowa eliminacja błędów na treningach, pozwala ciągle iść do przodu. Przed rundą rewanżową zajmujemy czwartą lokatę z bilansem 7 zwycięstw i 3 porażek. Stajemy się objawieniem ligi. W rewanżach gramy jeszcze lepiej. Porażka z Wisłą Kraków 76:47 oraz nieznaczna porażka z Regisem Wieliczka 58:45 i wygrana z MKS Gorlice 60:56 pozwala nam uwierzyć we własne siły. Ogromny potencjał drzemiący w naszym zespole, fantastyczna atmosfera i duch drużyny w krótkim czasie pozwolił nam zagrać na szczeblu ogólnopolskim. Do turnieju 1/4 przygotowujemy się bardzo ciężko - dwa obozy, Turniej Międzynarodowy o Puchar Wolności, na którym pokonujemy Wieliczkę, pozwalają nam wskoczyć na kolejny stopień wtajemniczenia koszykarskiego.

Piątek, 24.04.2015 r.  ::  Twarde Pierniki Toruń - UKS Kadet Oświęcim 88:35

W pierwszym dniu turnieju podejmowaliśmy mistrza województwa kujawsko-pomorskiego - drużynę Twarde Pierniki SA Toruń. Gospodarze ćwierćfinałów MP to drużyna niepokonana w swojej lidze, posiadająca w swoim składzie wysokich zawodników, którzy z łatwością kończyli akcje wsadami na rozgrzewce. Atut własnego parkietu, kilku graczy w szerokiej kadrze Polski i ogromna trema oświęcimian nie pozwoliła na nawiązanie równorzędnej walki z przeciwnikiem. W tym meczu każdy z zawodników dostał prawie tyle samo minut na parkiecie, aby w pełni mógł zaznajomić się z warunkami panującymi na hali i w pełni poczuć atmosferę turniejowych zmagań. Niestety - mecz inauguracyjny przegrywamy 88:35 choć momentami nasza gra wyglądała bardzo dobrze.

Sobota, 25.04.2015 r.  ::  Mikst Międzychód - Kadet Oświęcim 49:45

W drugim dniu turnieju podejmowaliśmy trzecią siłę województwa wielkopolskiego - drużynę Mikstu Międzychodzie. Mecz ten był dla nas bardzo ważny. Wygrana pozwalała realnie myśleć o awansie do półfinałów MP. Od samego początku spotkania gra toczy się punkt za punkt. Po pierwszych pięciu minutach przegrywamy 3:2. Po regulaminowej zmianie piątek Mikst obejmuje prowadzenie 14:8. W tym fragmencie gry nie potrafimy utrzymać reprezentanta wielkopolski Patryka Kuca autora wszystkich jedenastu punktów. Pierwszą kwartę przegrywamy 14:8. W drugiej kwarcie zaczynamy odrabiać straty po bardzo dobrej grze Piotrka Frydla i Łukasza Stolarczyka. Na przerwę schodzimy z jednopunktową stratą 25:24. W trzeciej kwarcie walczymy punkt za punkt i w końcówce tej odsłony wychodzimy na dwupunktową przewagę. Czwartą kwartę zaczynamy koncertowo: szybkie dwie kontry dają nam 6-punktowe prowadzenie. Niestety - Mikst zaczyna celnie rzucać trójki i bardzo szybko odrabia straty. W samej końcówce zaczynamy popełniać za dużo niewymuszonych strat w ataku, co skrzętnie wykorzystuje przeciwnik i wygrywa całe spotkanie 49:45.

Niedziela, 26.04.2015 r.  ::  GTK Gdynia - Kadet Oświęcim 87:31

W ostatnim dniu turnieju podejmowaliśmy wicemistrza województwa pomorskiego - drużynę GTK Gdynia. Przed tym spotkaniem mieliśmy jeszcze szansę awansować do następnego etapu rozgrywek. Warunkiem była 19-punktowa wygrana. Niestety, przeciwnik okazał się zbyt mocny. Presja obrońców na całym placu gry powodowała zbyt wiele strat, które przeciwnik zamieniał na łatwe punkty. Ambitnie walcząca drużyna z Oświęcimia musiała uznać wyższość bardziej doświadczonej ekipie z Gdyni. Drużyna młodzików starszych wyjeżdża z Torunia z ogromnym bagażem doświadczeń. Wiedza, jaką zdobyli na turnieju, będzie procentować w przyszłości. Niestety, w tej kategorii wiekowej aby odnosić sukcesy potrzeba mieć bardzo wyrównany 12-osobowy skład. My jeszcze takiego nie posiadamy. Zainteresowanie kilkoma naszymi zawodnikami przez trenera kadry narodowej pana Michała Mroza, świadczy o ogromnym potencjale, który tkwi w naszych graczach.

Serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta Oświęcim oraz Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu za wsparcie finansowe udzielone na udział w ćwierćfinałowym turnieju Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn do lat 14 w Toruniu.

Już wkrótce w zakładce "galerie zdjęć" będzie można zobaczyć kilka ciekawych zdjęć z imprezy kończącej sezon 2014/2015 młodzika starszego.